Táto webová stránka používa súbory cookie, aby ste pri jej návšteve mali čo najlepší zážitok. Pre viac informácií si prečítajte naše zásady ochrany osobných údajov. Ak si želáte akceptovať použitie nepodstatných súborov cookie, kliknite na tlačidlo "Súhlasím"
Maroš Ambrozy
Aby priemysel zostal motorom prosperity, musí stáť na čele digitálnej a zelenej transformácie. Priemysel 5.0 preto poskytuje víziu priemyslu, ktorá sa zameriava nad rámec efektívnosti a produktivity ako jediných cieľov a posilňuje úlohu a prínos priemyslu pre spoločnosť.
Dobré životné podmienky výrobných zamestnancov kladie do centra výrobného procesu a využíva nové technológie na zabezpečenie prosperity nad rámec pracovných miest a rastu pri súčasnom rešpektovaní výrobných limitov planéty.
Ide o obrovský posun od zamerania sa na hospodársku hodnotu k širšiemu konceptu spoločenskej hodnoty a blahobytu. V minulosti bol tento koncept spomenutý napríklad prostredníctvom sociálnej zodpovednosti podnikov. Myšlienka uprednostniť ľudí a planétu pred ziskom vytvára nové zameranie priemyslu. Táto myšlienka však presahuje priemysel ako taký a zahŕňa všetky organizácie a obchodné stratégie s cieľom vytvoriť širšiu perspektívu než akú vidíme v prípade Industry 4.0
Industrial revolution
Prvá priemyselná revolúcia sa začala v 18. storočí a prešla piatimi iteráciami, keď sa technológie a procesy vyvíjali v nasledujúcich storočiach. Okolo roku 1780 sa táto revolúcia zamerala na priemyselnú výrobu založenú na strojoch, ktoré boli poháňané parou a vodou.
Asi o 100 rokov neskôr bola táto druhá priemyselná revolúcia založená na elektrifikácii a prebiehala masovou výrobou prostredníctvom montážnych liniek.
O ďalších 100 rokov až do roku 1970, Priemysel 3.0 zaznamenal automatizáciu prostredníctvom používania počítačov a elektroniky. Celý tento proces bol posilnený globalizáciou, ktorá zahŕňala presun výroby do nízko nákladových oblasti.
V súčasnosti žijeme vo štvrtej priemyselnej revolúcii, ktorá je založená na koncepcii digitalizácie a zahŕňa automatizáciu, technológie umelej inteligencie (AI), prepojené zariadenia, analýzu dát, kyberneticko-fyzikálne systémy, digitálnu transformáciu a ďalšie.
Aktuálne vstupujeme do piatej priemyselnej revolúcie so zameraním na spoluprácu človeka a strojov. Na základe personalizácie a používania kolaboratívnych robotov môžu pracovníci slobodne poskytovať zákazníkom služby/produkty s pridanou hodnotou. Táto najnovšia iterácia presahuje výrobné procesy a zahŕňa zvýšenú odolnosť, prístup zameraný na človeka, zameriavanie na udržateľnosť a podobne.
Industry
Priemysel 5.0 posúva vnímanie roly ľudí ako zdrojov k skutočným aktívam. Namiesto toho aby sa talenty v spoločnosti využívali len na vytváranie konkurenčnej výhody a hodnoty pre zákazníkov, Priemysel 5.0 sa zameriava aj na vytváranie pridanej hodnoty pre pracovníkov s cieľom prilákať a udržať si najlepších zamestnancov.
V priebehu posledných rokov sme boli svedkami rôznych globálnych záležitostí ako je pandémia Covid-19 a nedostatok medzinárodných dodávok. Dnes sa podniky snažia zlepšiť efektívnosť a optimalizovať zisky, to však nezlepšuje odolnosť. Existuje presvedčenie, že koncentrácia na agilitu a flexibilitu môže spôsobiť, že spoločnosť bude menej odolná. Namiesto toho aby sa organizácie zameriavali na rast, zisk a efektívnosť, snažili by sa predvídať akúkoľvek krízu a reagovať na ňu, aby zabezpečili stabilitu v náročných časoch.
Priemysel 5.0 rozširuje udržateľnosť od jednoduchého znižovania, minimalizácie alebo zmierňovania klimatických škôd až po aktívne úsilie o dosiahnutie pozitívnej zmeny.
Industry 5.0
Dnes roboty vykonávajú nebezpečnú, monotónnu alebo fyzicky vyčerpávajúcu prácu vo výrobných závodoch. Priemysel 5.0 to posúva na ďalšiu úroveň a teda aby roboty dokázali spolupracovať s ľuďmi. Napríklad namiesto toho, aby boli oplotené kvôli bezpečnosti, nová generácia “kobotov”, ktoré sú schopné bezpečne pracovať spolu s ľuďmi, vytvára nové príležitosti pre podniky. Ľudskí a strojní pracovníci pracujúci vedľa seba umožňujú ľuďom sústrediť sa na procesy s pridanou hodnotou, aby posunuli personalizáciu produktov na novú úroveň.
Napríklad lekárska profesia by mohla využiť tento spoločný prístup na vytvorenie zariadení, ktoré sú prispôsobené jednotlivcovi, napríklad s aplikáciou na cukrovku, ktorá by sledovala životný štýl pacienta a tieto údaje by slúžili ako podklad pre výrobu personalizovaného zariadenia.
Priemysel 5.0 sa vzťahuje na roboty a inteligentné stroje, ktoré spolupracujú s ľuďmi vrátane cieľov odolnosti a udržateľnosti. Tam kde sa Priemysel 4.0 koncentroval na technológie ako internet vecí a big dáta, sa Priemysel 5.0 snaží pridať ľudské, environmentálne a sociálne aspekty.